Gruppträningsansvarig Kungälv

Gruppträningsansvarig Kungälv

Som gruppträningsansvarig ingår det att leda, utveckla, motivera samt kvalitetssäkra gruppträningsinstruktörerna och säkerställa att gruppträningen håller hög kvalitet utifrån STCs standard.

Vi på STC tror på gemenskap och har därför sedan starten 1998 skapat miljöer där människor i alla åldrar kan träffas och träna för ett friskare liv. Vi arbetar varje dag ute på våra klubbar runt om i Sverige för att fler skall komma igång och träna regelbundet. För att vi skall kunna leverera Sveriges bästa träning till våra medlemmar har vi ett brett utbud av gruppträning och just nu söker vi en gruppträningssansvarig på 100% till vår klubb i Rollsbo, Kungälv. Vi söker dig som har ett brinnande intresse för träning och erfarenhet av styrketräning, gruppträning eller konditionsträning.

I din roll som gruppträningsansvarig kommer du ha många olika arbetsuppgifter. Det ingår att leda, utveckla, motivera, organisera samt kvalitetssäkra gruppträningsinstruktörerna och passen samt se till att passbeskrivningar följs. Du kommer att ha ett team med instruktörer som du ansvarar för och dina arbetsuppgifter kommer bestå av att uppmuntra och stötta dina kollegor i deras arbete som instruktörer. Du kommer att behöva vara en god lyssnare och kommunikatör då du dagligen kommer att arbeta med många olika människor. Som gruppträningsansvarig krävs att du är duktig på att planera och ta mycket eget ansvar då det ingår i arbetsuppgifterna att ta planera gruppträningsschemat för terminerna. 

I rollen som gruppträningsansvarig ingår även arbete som receptionist där de främsta arbetsuppgifter kommer vara att sälja medlemskap och vara ansiktet utåt för STC.

Vi söker sig som:
Har tidigare erfarenhet av ledar- och tränarrollen
Har en hög servicenivå
Har en god social kompetens
Har god branschkännedom
Är aktiv instruktör inom gruppträning
Är van vid att planera och ta ansvar
Vill leda och utveckla dina medarbetare

Meriter:
Utbildning inom ledarskap
Utbildning inom kommunikation

Vårt mål är att erbjuda marknaders bästa träningsupplevelse. Vi på STC älskar träning! För dig som vill arbeta som gruppträningsansvarig hos oss så kommer våra ledord; glädje, passion, personlighet, proffsighet och gemenskap vara de du arbetar efter!

Sista ansökningsdag är 29/11. 

Vi ser fram emot din ansökan!

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Rollsbo

Rollsbovägen 25
44240 Kungälv Vägbeskrivning kungalv.rollsbo@stc.se 0303-938 21 Se sida

Arbetsplats och kultur

Glädje, passion, personlighet, proffsighet och gemenskap är värdeorden som präglar våra träningsanläggningar. Hälsan är det viktigaste vi har, därför är ett friskare liv STC:s självklara målsättning. Regelbunden träning är en av nycklarna till rummet där alla känner styrka, kondition och inte minst en ökad livslust. Resan dit startar på våra klubbar där det personliga mötet mellan personal och medlemmar är viktigt. Att hjälpa, serva och ge goda råd till de som besöker våra gym är en del av vardagen. Med engagemang och kunskap ger vi våra medlemmar stöd på vägen till ett friskt och hållbart liv.

Jobbar du redan på STC?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

email
@stc.se
  • Alexander Moberg
  • Amanda Andersson
  • Andreas Asker
  • Andreas Claesson Nilsson
  • Andreas Forss
  • Anna Jarl
  • Anna Sigsfors
  • Anna Svensson
  • Anneli Österström
  • Arben Rexhepi
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor