Marknadskommunikatör med inriktning layout

Vill du vara med och ta marknadsföringen till nästa nivå så att vi kan ge våra medlemmar energi och inspiration på vägen till ett friskare liv?
Scroll to content

Vill du bli en del av vår härliga STC-familj och ett av Sveriges största friskvårdsföretag? Vill du vara med och ta marknadsföringen till nästa nivå så att vi kan ge våra medlemmar energi och inspiration på vägen till ett friskare liv? 

Som marknadskommunikatör på STC..

.. kommer du att skapa engagerande innehåll i både digitala och analoga kanaler. Du fotograferar och filmar för sociala kanaler, skapar content till digitala skärmar och publicerar i CMS. Du designar flygblad, affischer och broschyrer, där du ansvarar för hela processen från idé till leverans ut till leverantörer och avdelningar inom organisationen. Tillsammans med marknadsteamet tar ni fram strategier, publicerar och utvärderar. 

Stundtals har vi högt arbetstempo med korta deadlines och flertalet projekt samtidigt, vilket ställer krav på flexibilitet och struktur. 

Vi letar efter dig som..

... har en relevant utbildning inom marknadsföring och som tidigare arbetat med en motsvarande tjänst. Självklart är du kreativ med ett öga för design och detaljer, och använder dig av Adobe CS obehindrat. I övrigt är du noggrann, strukturerad och självgående. 

Dina kompetenser:

 • Eftergymnasial utbildning inom marknadsföring och kommunikation 
 • Har minst 2 års erfarenhet av liknande tjänst
 • Expert på Adobe Creative Suite
 • Passion för foto, färg och form
 • Van att skapa produktrelaterat content med fokus på försäljning
 • Har stort intresse för multimedia och hur bild, film och animation kan integreras i digitala lösningar

 Tjänsten är på heltid och du kommer att vara placerad på vårt huvudkontor i Rollsbo utanför Kungälv. Urval sker löpande. 


Välkommen med din ansökan! 

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Avdelning

Rollsbo

Rollsbovägen 25
44240 Kungälv Vägbeskrivning kungalv.rollsbo@stc.se 0303-938 21 Se sida

Arbetsplats och kultur

Glädje, passion, personlighet, proffsighet och gemenskap är värdeorden som präglar våra träningsanläggningar. Hälsan är det viktigaste vi har, därför är ett friskare liv STC:s självklara målsättning. Regelbunden träning är en av nycklarna till rummet där alla känner styrka, kondition och inte minst en ökad livslust. Resan dit startar på våra klubbar där det personliga mötet mellan personal och medlemmar är viktigt. Att hjälpa, serva och ge goda råd till de som besöker våra gym är en del av vardagen. Med engagemang och kunskap ger vi våra medlemmar stöd på vägen till ett friskt och hållbart liv.

Jobbar du redan på STC?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

email
@stc.se
 • Alexander Moberg
 • Amanda Andersson
 • Andreas Asker
 • Andreas Claesson Nilsson
 • Andreas Forss
 • Anna Jarl
 • Anna Sigsfors
 • Anna Svensson
 • Anneli Österström
 • Arben Rexhepi
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor