facebook tracking

Platschef + Gruppträningskoordinator

Platschefs tjänst innebär att du ansvarar för resultat, den dagliga driften, schemaläggning, rekrytering, försäljning, och uppföljning samt säkerställer att anläggningarna är tillgängliga, fräscha och funktionella. Som platschef är du drivande och påverkar aktivt utvecklingen av verksamheten. Till din hjälp finns gemensamma funktioner inom ekonomi, marknadsföring och IT. Ett av platschefens viktigaste uppdrag är leda och coacha dina medarbetare samt att skapa en positiv miljö för både personal och medlemmar.

I rollen som koordinator ansvarar du för att schemalägga, rekrytera och jobba utefter våra värderingar med instruktörsteamet. Vårt utbud är brett och varierande, vilket skapar enorma möjligheter för våra instruktörer och du spelar en viktig i roll i att få gruppträningsschemat både ekonomiskt och inbjudande utefter satta riktlinjer. 
STC har sedan länge ett etablerat samarbete med Les Mills, världens ledande leverantör av gruppträning och alla våra instruktörer är licensierade. Vi söker dig som redan är utbildad av Les Mills eller annan gruppträningsleverantör.
Självklart har du en vana från gruppträning och tränar själv regelbundet. Vi samarbetar också med Concept samt har egna koncept. Tillsammans utvärderar och utvecklar vi ständigt utbudet.

I tjänsten kan resor förekomma, då möten och utbildning ibland sker på kvällar och på annan ort. Du ingår i ett team av andra platschefer runt om i landet och rapporterar till Regionschef. I vårt arbete står våra värderingar glädje, passion, personlighet, proffsighet, och gemenskap i ständigt fokus.

Vem är du?

Du är en engagerad och ansvarstagande person med en tydlig framåtanda. Dina sociala egenskaper skapar en positiv stämning runt omkring dig och du sätter alltid laget före jaget. Egenskaper som säljande, servicemedveten, inspirerande, motiverande och prestigelöshet präglar dig. Du har arbetsrelaterade ledarskapsmeriter eller en akademisk bakgrund. Ditt intresse för träning och ett friskare liv är stort. Som ansvarig är du van att leverera mot budget och uppsatta mål genom uppföljning och åtgärd. Du har goda kunskaper om säljprocessen samt en affärsförståelse. Vi tror att du tidigare kan ha arbetat som exempelvis avdelnings-, plats- eller butikschef och kan uppvisa goda resultat kring att leda en grupp.

Du har B Körkort och har god kunskap i det svenska språket i både tal och skrift.

Tjänsten är heltid fördelat på dagtid, kvällstid och helger. Arbetstid motsvarande 40 h/veckan och följer i största mån klubbens bemannade öppettider. Arbetet fördelas på båda klubbarna på Orust och Tjörn.

Vad kan vi erbjuda dig?

Vi erbjuder dig framför allt att jobba i ett företag med glädje, passion, personlighet, proffsighet och gemenskap. Vi älskar träning och har alltid roligt på jobbet. Vi är ett lag, där vi tävlar och utmanar varandra. I vår kultur är uppmuntran och konstruktiv feedback en självklarhet. Vi är en attraktiv arbetsgivare som befinner sig i stark tillväxt med goda karriärsmöjligheter. På STC är all personal delaktig i utvecklingen av verksamheten och vi driver dessutom en egen chefskola för att stärka våra ledare.

Tillträde september/oktober enlig överenskommelse. Vi behandlar våra ansökningar löpande och rekommenderar att du skickar in din ansökan så snart som möjligt.

 

Vi ser framemot att höra ifrån dig! 

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Avdelning

Varekil

Ringserödsvägen 8
47295 Varekil Vägbeskrivning varekil.ringserodsv@stc.se 0304-105 80

Arbetsplats och kultur

Glädje, passion, personlighet, proffsighet och gemenskap är värdeorden som präglar våra träningsanläggningar. Hälsan är det viktigaste vi har, därför är ett friskare liv STC:s självklara målsättning. Regelbunden träning är en av nycklarna till rummet där alla känner styrka, kondition och inte minst en ökad livslust. Resan dit startar på våra klubbar där det personliga mötet mellan personal och medlemmar är viktigt. Att hjälpa, serva och ge goda råd till de som besöker våra gym är en del av vardagen. Med engagemang och kunskap ger vi våra medlemmar stöd på vägen till ett friskt och hållbart liv.

Jobbar du redan på STC?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

email
@stc.se
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor